Wpisy z październik, 2014

Nie tylko Opera Leśna

Nie tylko Opera Leśna Zasadniczo większości z nas Sopot może się kojarzyć z Operą Leśną i odbywającym się w niej od bardzo wielu lat festiwalem piosenki. W zasadzie to na chwilę obecną tychże festiwali mamy więcej niż jeden. Jednakże Sopot to nie tylko Opera Leśna i nie tylko festiwale. Sopot jest, bowiem jedną z najpiękniejszych miejscowości położonych nad Morzem Bałtyckim. Mowa oczywiście o polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jego piękno jest oczywiście doceniane przez turystów, którzy bardzo licznie przybywają do tego miasta każdego roku. Oczywiście w głównej mierze mówimy o okresie wakacyjnym, aczkolwiek nie tylko. Sopot to przede wszystkim morze i szeroka plaża, na której z pewnością każdy bez większego problemu znajdzie miejsce dla siebie. Sopot to jednak słynne nie tylko w naszym kraju drewniane molo. Jego długość osiąga 511 metrów, a szerokość 10 metrów. Tym samym jest to najdłuższe drewniane molo na Starym Kontynencie. Poza molem jak najbardziej można również spacerować po słynnym Monciaku, czyli ulicy Bohaterów Monte Cassino. Jest ona przedłużeniem samego molo. Jednocześnie też należy wskazać na to, że mamy do czynienia w tym miejscu z ogromną ilością różnych kafejek i klubów, dzięki czemu życie w Sopocie nie ustaje. Poza przebywaniem na plaży i na molo, w Sopocie można również bardzo aktywnie spędzić czas. Mamy do dyspozycji kilka boisk, korty tenisowe, ujeżdżalnię koni, mamy duży i wspaniały park, który jest świetnym miejscem na spacery czy też na uprawianie joggingu. Poza tym również mamy Łysą Górę, z której każdego roku mogą zjeżdżać narciarze. Jak więc widać, Sopot jest takim kurortem, do którego z powodzeniem można przyjechać także zimą i nie będziemy wówczas mieli czasu, aby się nudzić. Jest to, zatem jeden z bardziej znanych kurortów leżących nad polskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego, ale oczywiście nikogo to nie dziwi. Zadbano, bowiem w sposób kompleksowy o to, aby nikt przybywający do Sopotu nie miał nawet chwili na to, aby pomyśleć o znudzeniu się. Planując, zatem wakacyjny urlop nad Bałtykiem, z pewnością warto jest wziąć pod uwagę także Sopot. Jest to, bowiem miejsce nie tylko interesujące pod względem przyrodniczym czy też zabytkowym, ale także odbywają się tutaj nader interesujące koncerty, jakie to z całą pewnością sprawią, że będziemy zadowoleni z takiego wypoczynku.

Tylko ten jeden raz

Tylko ten jeden raz Morze Bałtyckie z pewnością jest akwenem bogatym w różnorodne ryby. Niestety, ale większości z nich nie jesteśmy w stanie zakupić nigdzie indziej poza rybackimi kutrami spływającymi nad ranem z nocnych połowów. Nie dajmy się zwieść, że wszystko, co jest reklamowane w dużych sieciowych sklepach, faktycznie pochodzi z Morza Bałtyckiego. Wiele gatunków ryb pochodzi, bowiem z odrębnych hodowli. Tymczasem Bałtyk to bogate siedlisko wielu ryb, których pewnie większość z nas i tak nie zna, a na pewno nie zna ich smaku. Jeśli więc zależy nam na wyjątkowej uczcie z ryb, to na pewno warto jest wczesnym rankiem wybrać się na brzeg morza, do portu rybackiego i tam zakupić określony gatunek ryby bezpośrednio u rybaka. W takim przypadku mamy zagwarantowaną wyjątkową ucztę rybną, na jaką z pewnością w domu ani w żadnej restauracji nie możemy liczyć. To jest, bowiem właśnie sekret świeżej ryby prosto z Bałtyku. Jakie jednak ryby możemy w tymże Morzy Bałtyckim spotkać? Do jednych z bardziej popularnych na pewno możemy zaliczyć śledzia bałtyckiego. Z pewnością również należy wskazać na takie gatunki jak szprot czy też dorsz. To jednak oczywiście nie wszystko, co możemy spotkać w naszym polskim Morzu Bałtyckim. Na pewno do jednych z ciekawszych okazów możemy zaliczyć Belonę, Sieję, Flądrę czy też Turbota. Z pewnością należy także wskazać na Łososia Bałtyckiego, który zasadniczo różni się w smaku od tego norweskiego i trzeba zdecydowanie przyznać, że na pewno warto jest spróbować jak smakuje oryginalny łosoś bałtycki. Chociaż Morze Bałtyckie można uznać za uboższe w ryby od innych mórz, to jednak występujących tutaj gatunków jest znacznie więcej i na pewno niejeden z turystów się nimi zachwyca, gdy spożywa je ze swojego talerza. Ten, kto tylko ten jeden raz spróbuje ryby bezpośrednio z kutra, a właściwie oczywiście z Morza Bałtyckiego, ten z pewnością będzie chciał wracać do tego smaku. To właśnie jest jedno z ciekawszych bogactw, jakie odkrywa dla nas Morze Bałtyckie. Morze polskie, nasze, nad które wielu z nas ciągle chętnie przyjeżdża i cieszy się ogromną ilością atrakcji. Warto się tu wybrać mamy tutaj bowiem niezwykle ciekawą przyrodę, naturę, a nawet elementy które trudno spotkać jest w innych obrębach na terenie Polski.

Jeden z ważnych aspektów

Jeden z ważnych aspektów Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego to teren, na którym położonych jest bardzo wiele kurortów turystycznych. Przede wszystkim żyją one z turystów, ale nie ma to przełożenia tylko i wyłącznie na okres letni. Niektóre z nadmorskich kurortów posiada, bowiem wiele ciekawych atrakcji także w okresie zimowym, jak chociażby w Sopocie. Jednym z ważnych aspektów decydujących o popularności danego kurortu czy też konkretnego ośrodka w tymże kurorcie, są niewątpliwie warunki noclegowe. Jednakże dobre warunki noclegowe na pewno nie wystarczą do tego, aby móc mówić o dobrze funkcjonującym nadmorskim kurorcie turystycznym. Niewątpliwie bardzo ważnym aspektem są również lokale gastronomiczne. Przyjrzyjmy się, zatem jak to wygląda nad polskim morzem. Na całym wybrzeży mamy do czynienia z bardzo wieloma ośrodkami turystycznymi, do których każdego roku przyjeżdża spora ilość turystów. Oczywiście część z nich wykupuje nocleg łącznie z wyżywieniem, aczkolwiek nie wszyscy idą tą drogą. Niektórzy wolą, bowiem stołować się w miejscowych lokalach gastronomicznych. Oczywiste jest, że ludzie chcą przede wszystkim zjeść dobrą rybę, jakiej w innych regionach naszego kraju po prostu nie ma. Aby móc mówić o całkiem świeżej rybie, to na pewno najpewniej jest udać się z samego ranka do portu rybackiego, gdzie mamy pewność kupienia naprawdę świeżej ryby. Kafejki i restauracyjki położone nad morzem również często zaopatrują się w tychże portach rybackich i te kafejki z pewnością godne są polecenia. Jedzenie nad naszym polskim Bałtykiem na pewno można uznać za dobre lub nawet bardzo dobre. Jednocześnie oczywiście trzeba wskazać na to, że na pewno nie jest tanie. Cóż jednak, jeśli wyjeżdżamy na urlop, zasadniczo pozwalamy sobie na znacznie więcej wydatków. Dotyczy to także kwestii żywieniowej. Im więcej lokali gastronomicznych mamy w danej miejscowości, tym większa szansa na to, że podane nam zamówione jedzenie będzie smaczniejsze i staranniej przygotowane. Warto jednak trochę poszukać i znaleźć dla siebie odpowiadający nam lokal. Warto wybrać miejsce idealne, takie, które spełnia wszystkie nasze potrzeby, ponieważ będziemy zadowoleni i wcale nie będziemy żałować naszego wyboru, a wręcz przeciwnie polecimy go znajomym i rodzinie.

Morze wielu narodów

Morze wielu narodów Bałtyk to morze śródlądowe, ale na pewno jest ono bliskie każdemu Polakowi. Wszakże mówimy o polskim morzu. Oczywiście nie jest to tylko i wyłącznie terytorium naszego kraju, a w zasadzie to w większym stopniu nie jest to terytorium Polski, co niemniej nie sprawia wcale, że nie uznajemy tego morza za nasze. Morze Bałtyckie de facto należy do dziewięciu krajów. Oczywiście wymieniając je wskażemy przede wszystkim na Polskę, ale poza tym również u jego wybrzeży leżą takie państwa jak Dania, Szwecja, Niemcy, Finlandia, Rosja, Estonia, Łotwa oraz Litwa. Jak więc widać, Bałtyk musimy dzielić z kilkoma innymi państwami. Bałtyk jest morze różnorodnym. Zasadniczo możemy o nim powiedzieć, jako o morzu zimnym, ale jego temperatura, a zarazem też możliwości kąpieli są różne w różnych jego częściach. My mamy to szczęście, że polskie wybrzeże jest stosunkowo ciepłym miejscem, a jeśli nawet nie nazwalibyśmy go ciepłym, to na pewno pozwalającym na kąpiel w Morzy Bałtyckim w najcieplejszych miesiącach w roku. Podobna sytuacja występuje w Niemczech, ale jeśli spojrzymy na takie kraje jak Finlandia, Estonia, Łotwa czy też Litwa, to tam z pewnością nie ma dobrych warunków do morskiej kąpieli, no chyba, że mówimy o grupie morsów, ale to już zupełnie inna kwestia. Morze Bałtyckie to teren wielu wysp, chociaż pozornie mogłoby się wydawać, że tych wysp tam nie ma. Jednakże tak naprawdę to małych wysepek mamy kilka tysięcy. Największą ilością wysp może pochwalić się Finlandia, chociaż największa z wysp leżących na Morzy Bałtyckim – Gotlandia – należy do Szwecji. Morze Bałtyckie to akwen o wodach słonych, aczkolwiek na pewno trzeba podkreślić, że mamy do czynienia z jednym z takich mórz, które charakteryzują się stosunkowo małym zasoleniem. Dlatego też ilość ryb słonowodnych na pewno nie jest tak duża jak w przypadku innych państw leżących nad brzegami Morza Bałtyckiego. Bałtyk to morze bardzo różnorodne pod wieloma względami i z pewnością przez to jest to akwen bardzo ciekawy. Choć to polskie morze, to jednak wielu z nas nie posiada dużej wiedzy na jego temat. A szkoda, ponieważ jako Polacy powinniśmy znać, chociaż niektóre zagadnienia, jakie to dotyczą naszego rodzimego morza. Na pewno warto, więc na jego temat, co nieco poczytać czy też udać się tu na wczasy.

Wyspa marzeń

Wyspa marzeń Jest największą wyspą na Morzu Bałtyckim i z pewnością oazą ciszy dla wszystkich, którzy jej poszukują. O czym mowa? O wyspie zwanej Gotlandia, która terytorialnie należy do Szwecji. Leży ona w odległości około 90 kilometrów od wybrzeży Półwyspu Skandynawskiego, a dokładnie oczywiście od Szwecji. Powierzchnia Gotlandii wynosi 3140 km. Kwadratowych, a jej długość dochodzi do 176 kilometrów. Chociaż można o niej powiedzieć, że jest krainą spokoju, to jednak równocześnie też trzeba dodać, że liczba mieszkańców tejże wyspy oscyluje wokół liczby 57 tysięcy. Jednym z bardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Gotlandii są jeziora śródlądowe, z których najgłębsze osiąga aż 16 metrów głębokości. To jezioro Sigvalde. Większość terenów na wyspie to lasy iglaste oraz łąki, na których wypasane jest bydło. Właśnie te elementy sprawiają, że na wyspie można w ciszy i spokoju wypocząć. Jedną z postaci, która zasadniczo wszystkim powinna być znana, a która pochodzi właśnie z Gotlandii jest Pippi Langstrump. Oczywiście mowa jest o postaci znanej z powieści i z filmów, a nie z rzeczywistości. Jednocześnie też należy zauważyć, że Gotlandia jest wyspą dla wszystkich, którzy chcą w jakikolwiek sposób wypocząć. Mowa o tych, którzy preferują wypoczynek aktywny jak również o tych, którzy wolą się wylegiwać. Gotlandia to kraina, w której można ze swobodą uprawiać turystykę rowerową lub pieszą, gdyż ilość szlaków jest tutaj nieprzebrana. Poza tym mamy piękne piaszczyste plaże, gdzie właśnie można do woli się wylegiwać. Gotlandia to ponadto kraina Wikingów i tę kulturę na tej wyspie się kultywuje. Jak więc widać, na pewno nie jest to wyspa, na której można się nudzić. Jeśli więc mamy ochotę na Bałtyk w nieco innej odmianie, to na pewno Gotlandia jest tą opcją, którą powinniśmy wziąć pod uwagę planując nasz wakacyjny urlop. Mieszkańcy zasadniczo są gościnni dla przyjezdnych toteż z pewnością każdy odwiedzający w tym miejscu może poczuć się bardzo komfortowo. Niewątpliwie Gotlandia jest jednym z ciekawszych miejsc położonych na Morzu Bałtyckim, dlatego też warto przybyć tutaj, chociaż raz w życiu. Kiedy masz zamiar zapoznać się z niezwykle ciekawym terenem mamy możliwość przybyć właśnie nad nasze polskie morze.