Wpisy z kategorii 'Turystyka'

Problem istotny

Problem istotny Morze Bałtyckie to akwen, który może być powodem do dumy dla państw, które mają z nim bezpośredni kontakt. Jednakże w dobie rozwijającego się przemysłu trzeba wskazać również na zjawisko pojawiania się zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia mórz mogą pochodzić z kilku źródeł. Między innymi należy tutaj wskazać na zanieczyszczenia komunalne, przemysłowe jak również te pochodzące z branży rolniczej. Jeśli chodzi o Bałtyk, to mamy nad jego brzegami zlokalizowanych aż dziewięć państw, które w jakimś stopniu wytwarzają pewne zanieczyszczenia. Zanieczyszczenia do morza dostają się oczywiście w głównej mierze poprzez rzeki. Jeśli chodzi o Morze Bałtyckie, to w głównej mierze chodzi o takie rzeki jak Odra, Niemen, Wisła oraz Newa. Jak podają badania, to właśnie ujścia tych rzek do Morza Bałtyckiego są najbardziej zanieczyszczonymi terenami tego akwenu. Aż 97% wszelkich zanieczyszczeń Morza Bałtyckiego powstaje właśnie na terenach tychże dziewięciu państw. Zatem tylko 3% zanieczyszczeń powstaje na terenie samego morza. Oczywiście podejmowane są różne działania mające na celu ograniczenie ilości tychże zanieczyszczeń, ale nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyeliminować. Wszelkie działania mające na celu ochronę Morza Bałtyckiego, jako naturalnego ekosystemu muszą być podejmowane wspólnie przez wszystkie kraje znajdujące się w zlewisku tego akwenu, gdyż w przeciwnym razie jakiekolwiek działania są pozbawione większego sensu, a na pewno nie przynoszą one pożądanych efektów. Kraje bałtyckie zasadniczo starają się ze sobą współpracować w zakresie ochrony wód Bałtyku i to w pewnym stopniu na pewno przynosi oczekiwane efekty. Trzeba w tym miejscu dodać, że ochrona wód Morza Bałtyckiego nie może ograniczać się jedynie do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych, do ograniczeń w zakresie wprowadzenia jakichkolwiek zanieczyszczeń do rzek, ale także należy uwzględniać kwestię ograniczenia w połowach poszczególnych gatunków ryb występujących w Bałtyku, gdyż de facto jest to przecież nasza przyszłość. Warto, więc o nią zadbać jak to tylko możliwe, starają się o to wciąż miłośnicy przyrody, która wszak dla życia każdego człowieka stanowi niezwykle ważny element. dbając o przyrodę, dbamy także o morze.

Drogi Bałtyk?

Drogi Bałtyk? Wiele miejscowości położonych nad Morzem Bałtyckim w naszym kraju i ludzie tam mieszkający w głównej mierze żyje z turystów. W tym miejscu trzeba zadać to pytanie, które jest zadawane przez bardzo wielu ludzi, czyli chodzi w tym miejscu o kwestię czy nad naszym morzem jest drogo, czy też nie? Oczywiście wiele zależy od konkretnej miejscowości i od tego z jakim innym regionem w kraju lub poza jego granicami porównamy ceny nad Bałtykiem. Trzeba jednak powiedzieć, że narzekanie na wysokie ceny nad polskim Bałtykiem jest nieco na wyrost. Zacznijmy od noclegu. W tym względzie możemy wybrać ośrodek droższy lub tańszy. Praktycznie w każdej miejscowości położonej nad Bałtykiem mamy ośrodki o różnym standardzie i wyposażeniu. Jeśli natomiast skorzystamy z ofert kwater prywatnych, których jest coraz więcej, to z pewnością możemy liczyć na bardzo przystępne warunki cenowe. Spójrzmy na cenę wyżywienia. Oczywiście mamy ośrodki, w których mamy zapewnione wyżywienie, ale wielu ludzi woli żywić się indywidualnie na mieście. Z jakimi zatem cenami stykamy się w nadmorskich kurortach i w miejscowych restauracjach? Zależnie od miejscowości ceny mogą być bardzo zróżnicowane, ale na pewno trzeba podkreślić, że jak najbardziej można zjeść za nieco mniej i wcale nie musimy na wyżywienie wydawać zbyt dużych pieniędzy. Jest to szczególnie widoczne w tych mniejszych miejscowościach. Czy zatem można powiedzieć, że urlop nad polskim morzem jest drogi? Odpowiedź nie może być tutaj jednoznaczna, gdyż de facto trzeba wskazać na to, czego oczekują poszczególni turyści. Nad Bałtykiem można, bowiem wypocząć i wcale nie wydawać ponad miarę. Jednakże oczywiście trzeba nieco do takiego wyjazdu się przygotować i poszukać takich ośrodków, które z jednej strony będą odpowiadać naszym standardom, a z drugiej strony nie będziemy zmuszeni, aby wydawać tam zbyt dużych pieniędzy. Mówiąc o cenach, należy wskazać nie tylko na wyżywienie i na opłatę za nocleg, ale także wszelkie inne atrakcje towarzyszące. Tutak również znajdziemy propozycje droższe i tańsze. Niestety takie wakacje do tanich nie należą, jednakże nasz rodzimy Bałtyk i tak wyróżnia się niższą propozycją cenową aniżeli np. wczasy na d morzem greckim, czy też włoskim.

Wczasy w Rowie?

Wczasy w Rowie? No raczej w Rowie to nikt nie chciałby spędzać swoich wczasów, ale w Rowach to dlaczego nie? Ta mała, a wręcz bardzo mała miejscowość położona nad Bałtykiem jest niezwykle urokliwym miejscem, które jest doceniane przez coraz większą grupę turystów. Na chwilę obecną jednakże jak najbardziej trzeba podkreślić, że mówimy o bardzo małej miejscowości, a tym samym o bardzo uroczej. Mimo że jest to mała miejscowość, to jednak przybywający do niej turyści na pewno nie mogą narzekać na brak zajęć i atrakcji. Rowy to miejsce, gdzie z każdego zakątka mamy bardzo blisko do plaży. Tam natomiast możemy rozłożyć się na piaszczystym podłożu, które zajmuje dosyć sporą powierzchnię. Zasadniczo, więc nie ma mowy, aby dla kogokolwiek miałoby zabraknąć miejsca. Rowy w pewnych kręgach są nazywane Polską Riwierą i trzeba przyznać, że określenie to bynajmniej nie jest bezpodstawne. Rowy mają bardzo ciekawą lokalizację i bardzo ciekawe otoczenie. Położone wśród lasów sosnowych odznaczają się, bowiem bardzo specyficznym mikroklimatem i dlatego też właśnie wzięła się nazwa Polska Riwiera. Pewną ciekawostką może być fakt, iż na stałe w Rowach zamieszkuje zaledwie 360 osób, co sprawia, że poza sezonem możemy mówić o bardzo malutkiej wiosce, w której wielkie i huczne życie niemalże zamiera. W sezonie jednak jak najbardziej trzeba mówić o miejscu, które tętni życiem i do którego chętnie się przyjeżdża. Mówiąc o Rowach na pewno należy również wskazać na sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, dzięki czemu mamy do czynienia z dodatkowymi atrakcjami. Nie brakuje oczywiście odpowiedniej infrastruktury turystycznej, a więc ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, kwater prywatnych, domków kempingowych. Nie brakuje także wielu zakładów gastronomicznych, uroczych kafejek i knajpek o wyjątkowym klimacie. To wszystko sprawia, że Rowy można uznać za jeden z ciekawszych kurortów położonych nad Morzem Bałtyckim. Być może w niedalekiej przyszłości kurort ten znacznie się rozbuduje, ale póki, co, jest małym, kameralnym i uroczym miejscem. To wszystko sprawia, że warto się tutaj udać, na pewno swojej decyzji nie pożałujemy, lecz przeciwnie będzie z naszych wakacji na pewno będziemy zadowoleni i z całą pewnością będziemy z takich wczasów zadowoleni.

Dziewięciu opiekunów

Dziewięciu opiekunów Morze Bałtyckie jest zlewiskiem, wokół którego mamy do czynienia z dziewięcioma państwami. Chodzi tutaj po kolei o Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję, Finlandię, Szwecję, Danię oraz Niemcy. Jeśli mówimy o krajach bałtyckich, to w pewnym znaczeniu możemy mieć na myśli jedynie o Litwę, Łotwę i Estonię, aczkolwiek oczywiście nad brzegami tego morza leży aż dziewięć wyżej wymienionych państw. W Polsce oraz w Niemczech mamy najlepsze warunki do plażowania nad Bałtykiem, gdyż w krajach północnych wybrzeże Bałtyku kojarzy się raczej z bardziej zimnymi warunkami. Bynajmniej na pewno te kraje nie są obiektem wakacyjnych wypadów turystów, gdyż trudno sądzić, że nad brzegami Bałtyku w tych krajach będzie ciepło i słonecznie wtedy, gdy ktoś akurat zaplanował sobie urlop. Jednakże na pewno trzeba podkreślić, że w każdym z krajów leżących nad brzegiem Morza Bałtyckiego mamy do czynienia z pewnymi cechami charakterystycznymi i niewątpliwie mają one w sobie wiele uroku. Odnosząc się jeszcze do trzech krajów stanowiących byłe republiki radzieckie, czyli do Estonii, Łotwy oraz do Litwy, w niektórych źródłach oraz w potocznej mowie możemy zetknąć się z określeniem Bałtowie. Odnosi się on oczywiście do mieszkańców zamieszkujących te trzy kraje, aczkolwiek gdyby przyjrzeć się nieco bliżej strukturze i pochodzeniu mieszkańców tych trzech państw, to określenie Bałtowie nie do końca byłoby tutaj właściwe. Odpowiedzialność za Morze Bałtyckie bez wątpienia jednak spoczywa na wszystkich dziewięciu państwach i żadne z nich na pewno nie może się z tej odpowiedzialności zwolnić. Chodzi oczywiście o właściwe korzystanie z naturalnych dóbr bałtyckich jak również o ochronę tychże dóbr. W tymże względzie są oczywiście potrzebne wspólne działania i takie działania są oczywiście podejmowane. W przeciwnym razie ochrona Bałtyku mogłaby być w znacznym stopniu utrudniona. Tymczasem jednak Morze Bałtyckie odgrywa bardzo ważną rolę dla każdego państwa położonego w jego basenie, toteż wzajemna współpraca mająca na celu ochronę tego morza jest jak najbardziej wskazana i konieczna. Taka współpraca, bowiem przynosi nam ogromne korzyści, co sprawia, że na pewno warto zastanowić się czy polska powinna ją podjąć.

Nie tylko Opera Leśna

Nie tylko Opera Leśna Zasadniczo większości z nas Sopot może się kojarzyć z Operą Leśną i odbywającym się w niej od bardzo wielu lat festiwalem piosenki. W zasadzie to na chwilę obecną tychże festiwali mamy więcej niż jeden. Jednakże Sopot to nie tylko Opera Leśna i nie tylko festiwale. Sopot jest, bowiem jedną z najpiękniejszych miejscowości położonych nad Morzem Bałtyckim. Mowa oczywiście o polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jego piękno jest oczywiście doceniane przez turystów, którzy bardzo licznie przybywają do tego miasta każdego roku. Oczywiście w głównej mierze mówimy o okresie wakacyjnym, aczkolwiek nie tylko. Sopot to przede wszystkim morze i szeroka plaża, na której z pewnością każdy bez większego problemu znajdzie miejsce dla siebie. Sopot to jednak słynne nie tylko w naszym kraju drewniane molo. Jego długość osiąga 511 metrów, a szerokość 10 metrów. Tym samym jest to najdłuższe drewniane molo na Starym Kontynencie. Poza molem jak najbardziej można również spacerować po słynnym Monciaku, czyli ulicy Bohaterów Monte Cassino. Jest ona przedłużeniem samego molo. Jednocześnie też należy wskazać na to, że mamy do czynienia w tym miejscu z ogromną ilością różnych kafejek i klubów, dzięki czemu życie w Sopocie nie ustaje. Poza przebywaniem na plaży i na molo, w Sopocie można również bardzo aktywnie spędzić czas. Mamy do dyspozycji kilka boisk, korty tenisowe, ujeżdżalnię koni, mamy duży i wspaniały park, który jest świetnym miejscem na spacery czy też na uprawianie joggingu. Poza tym również mamy Łysą Górę, z której każdego roku mogą zjeżdżać narciarze. Jak więc widać, Sopot jest takim kurortem, do którego z powodzeniem można przyjechać także zimą i nie będziemy wówczas mieli czasu, aby się nudzić. Jest to, zatem jeden z bardziej znanych kurortów leżących nad polskim wybrzeżem Morza Bałtyckiego, ale oczywiście nikogo to nie dziwi. Zadbano, bowiem w sposób kompleksowy o to, aby nikt przybywający do Sopotu nie miał nawet chwili na to, aby pomyśleć o znudzeniu się. Planując, zatem wakacyjny urlop nad Bałtykiem, z pewnością warto jest wziąć pod uwagę także Sopot. Jest to, bowiem miejsce nie tylko interesujące pod względem przyrodniczym czy też zabytkowym, ale także odbywają się tutaj nader interesujące koncerty, jakie to z całą pewnością sprawią, że będziemy zadowoleni z takiego wypoczynku.