Wpisy oznaczone tagiem 'państwa'

Dziewięciu opiekunów

Dziewięciu opiekunów Morze Bałtyckie jest zlewiskiem, wokół którego mamy do czynienia z dziewięcioma państwami. Chodzi tutaj po kolei o Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję, Finlandię, Szwecję, Danię oraz Niemcy. Jeśli mówimy o krajach bałtyckich, to w pewnym znaczeniu możemy mieć na myśli jedynie o Litwę, Łotwę i Estonię, aczkolwiek oczywiście nad brzegami tego morza leży aż dziewięć wyżej wymienionych państw. W Polsce oraz w Niemczech mamy najlepsze warunki do plażowania nad Bałtykiem, gdyż w krajach północnych wybrzeże Bałtyku kojarzy się raczej z bardziej zimnymi warunkami. Bynajmniej na pewno te kraje nie są obiektem wakacyjnych wypadów turystów, gdyż trudno sądzić, że nad brzegami Bałtyku w tych krajach będzie ciepło i słonecznie wtedy, gdy ktoś akurat zaplanował sobie urlop. Jednakże na pewno trzeba podkreślić, że w każdym z krajów leżących nad brzegiem Morza Bałtyckiego mamy do czynienia z pewnymi cechami charakterystycznymi i niewątpliwie mają one w sobie wiele uroku. Odnosząc się jeszcze do trzech krajów stanowiących byłe republiki radzieckie, czyli do Estonii, Łotwy oraz do Litwy, w niektórych źródłach oraz w potocznej mowie możemy zetknąć się z określeniem Bałtowie. Odnosi się on oczywiście do mieszkańców zamieszkujących te trzy kraje, aczkolwiek gdyby przyjrzeć się nieco bliżej strukturze i pochodzeniu mieszkańców tych trzech państw, to określenie Bałtowie nie do końca byłoby tutaj właściwe. Odpowiedzialność za Morze Bałtyckie bez wątpienia jednak spoczywa na wszystkich dziewięciu państwach i żadne z nich na pewno nie może się z tej odpowiedzialności zwolnić. Chodzi oczywiście o właściwe korzystanie z naturalnych dóbr bałtyckich jak również o ochronę tychże dóbr. W tymże względzie są oczywiście potrzebne wspólne działania i takie działania są oczywiście podejmowane. W przeciwnym razie ochrona Bałtyku mogłaby być w znacznym stopniu utrudniona. Tymczasem jednak Morze Bałtyckie odgrywa bardzo ważną rolę dla każdego państwa położonego w jego basenie, toteż wzajemna współpraca mająca na celu ochronę tego morza jest jak najbardziej wskazana i konieczna. Taka współpraca, bowiem przynosi nam ogromne korzyści, co sprawia, że na pewno warto zastanowić się czy polska powinna ją podjąć.

Morze wielu narodów

Morze wielu narodów Bałtyk to morze śródlądowe, ale na pewno jest ono bliskie każdemu Polakowi. Wszakże mówimy o polskim morzu. Oczywiście nie jest to tylko i wyłącznie terytorium naszego kraju, a w zasadzie to w większym stopniu nie jest to terytorium Polski, co niemniej nie sprawia wcale, że nie uznajemy tego morza za nasze. Morze Bałtyckie de facto należy do dziewięciu krajów. Oczywiście wymieniając je wskażemy przede wszystkim na Polskę, ale poza tym również u jego wybrzeży leżą takie państwa jak Dania, Szwecja, Niemcy, Finlandia, Rosja, Estonia, Łotwa oraz Litwa. Jak więc widać, Bałtyk musimy dzielić z kilkoma innymi państwami. Bałtyk jest morze różnorodnym. Zasadniczo możemy o nim powiedzieć, jako o morzu zimnym, ale jego temperatura, a zarazem też możliwości kąpieli są różne w różnych jego częściach. My mamy to szczęście, że polskie wybrzeże jest stosunkowo ciepłym miejscem, a jeśli nawet nie nazwalibyśmy go ciepłym, to na pewno pozwalającym na kąpiel w Morzy Bałtyckim w najcieplejszych miesiącach w roku. Podobna sytuacja występuje w Niemczech, ale jeśli spojrzymy na takie kraje jak Finlandia, Estonia, Łotwa czy też Litwa, to tam z pewnością nie ma dobrych warunków do morskiej kąpieli, no chyba, że mówimy o grupie morsów, ale to już zupełnie inna kwestia. Morze Bałtyckie to teren wielu wysp, chociaż pozornie mogłoby się wydawać, że tych wysp tam nie ma. Jednakże tak naprawdę to małych wysepek mamy kilka tysięcy. Największą ilością wysp może pochwalić się Finlandia, chociaż największa z wysp leżących na Morzy Bałtyckim – Gotlandia – należy do Szwecji. Morze Bałtyckie to akwen o wodach słonych, aczkolwiek na pewno trzeba podkreślić, że mamy do czynienia z jednym z takich mórz, które charakteryzują się stosunkowo małym zasoleniem. Dlatego też ilość ryb słonowodnych na pewno nie jest tak duża jak w przypadku innych państw leżących nad brzegami Morza Bałtyckiego. Bałtyk to morze bardzo różnorodne pod wieloma względami i z pewnością przez to jest to akwen bardzo ciekawy. Choć to polskie morze, to jednak wielu z nas nie posiada dużej wiedzy na jego temat. A szkoda, ponieważ jako Polacy powinniśmy znać, chociaż niektóre zagadnienia, jakie to dotyczą naszego rodzimego morza. Na pewno warto, więc na jego temat, co nieco poczytać czy też udać się tu na wczasy.

Bałtyckie zatoki

Bałtyckie zatoki Bałtyk jest morzem śródlądowym, wokół którego zlokalizowanych jest aż dziewięć państw. Bałtyk jest zasadniczo morzem, które można określić, jako akwen zimny. Jest to szczególnie widoczne w jego północnej części. Bez wątpienia trzeba jednak podkreślić, że Bałtyk jest morzem bardzo pięknym. Ukształtowany jest w ten sposób, że jego linia brzegowa jest bardzo różnorodna i przebiega przez bardzo wiele terenów cechujących się bardzo zmiennymi krajobrazami. W linii brzegowej Morza Bałtyckiego możemy również wymienić kilka, a w zasadzie to trzy zatoki. Mowa oczywiście o tych zatokach dużych, gdyż takich małych zatoczek to pewnie moglibyśmy w tym miejscu wymienić niezliczone ilości. Wracając jednakże do tych dużych zatok znajdujących się w akwenie Morza Bałtyckiego, to możemy tam wyróżnić Zatokę Botnicką, Zatokę Fińską oraz Zatokę Ryską. Zdecydowanie największą z tych zatok jest Botnicka mająca powierzchnię 117 tysięcy kilometrów kwadratowych. Znajduje się ona w najbardziej na północ wysuniętej części Bałtyku i z pewnością można o niej powiedzieć, że charakteryzuje się fantastycznymi widokami. Zatoka Botnicka oddziela Finlandię od Szwecji. Drugą, co do wielkości zatoką leżącą na Bałtyku jest Zatoka Fińska. Jej powierzchnia wynosi 30 tysięcy kilometrów kwadratowych. Zatoka ta jest położona pomiędzy Finlandią oraz Rosją. Ostatnią z zatok leżących na Morzu Bałtyckim jest Zatoka Ryska. Jej powierzchnia to 17 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jak sama nazwa wskazuje, zatoka ta leży we wschodniej części Morza Bałtyckiego, a konkretnie u wybrzeży kraju łotewskiego. Niewątpliwie wszystkie te trzy zatoki są bardzo ważnym elementem Morza Bałtyckiego kształtującym jego powierzchnię i sprawiającym, że jego walory krajobrazowe są znacznie większe. Poza zatokami, z pewnością na szczególny charakter i atrakcyjność Morza Bałtyckiego ogromny wpływ ma ukształtowanie linii brzegowej. Ta jest dosyć nieregularna, ale przez to na pewno zdecydowanie ciekawsza z punktu widzenia turysty, który oczekuje niecodziennych widoków. Zatoki, jakie to znajdują się nad Bałtykiem z całą pewnością budzą wśród nas ogromny zachwyt. Warto, więc chociaż raz w życiu zobaczyć je na własne oczy, a na pewno nie będziemy tego żałować, lecz przeciwnie chętnie przybędziemy tutaj jeszcze raz.