Wpisy z kategorii 'Wiedza'

Bałtyk poza sezonem

Bałtyk poza sezonem Morze Bałtyckie zasadniczo jest takie samo w lecie jak i w zimie. Różnica tkwi w temperaturze, aczkolwiek jego struktura jest taka sama. Co innego jednak jeśli mówimy o kurortach położonych nad Morzem Bałtyckim. Jeśli mówimy o dużych miejscowościach, jakimi są chociażby Świnoujście, Kołobrzeg, Gdańsk czy też Gdynia, to z pewnością są to miasta, które również zimą żyją swoim życiem. Można powiedzieć, że są to miasta, w których struktura zatrudnienia nie opiera się tylko i wyłącznie na usługach turystycznych. Jednakże oprócz tych dużych miejscowości, nad polskim Bałtykiem mamy bardzo sporo małych miasteczek, a nawet małych wiosek, które poza sezonem po prostu zamierają. Oczywiście w tym drugim przypadku ruch turystyczny w sezonie nabiera szczególnego znaczenia. Dla bardzo wielu mieszkańców jest to, bowiem okres, w trakcie, którego mogą oni liczyć na większy zarobek. Poza sezonem trudno jest czasem znaleźć odpowiednie zajęcie. W przypadku tych mniejszych miejscowości szczególnego znaczenia nabiera kwestia zapewnienia przyjeżdżającym turystom jak najlepszych warunków. Dzięki temu dany ośrodek może być znacznie lepiej zapamiętany, co oczywiście może w przyszłości znacznie procentować. Trzeba w tym miejscu również podkreślić, że poziom świadczonych usług w małych nadmorskich miejscowościach jest nieco inny niż w tych dużych miastach. Kameralne ośrodki wiążą się, bowiem z nieco większym zabieganiem o potrzeby turysty i zasadniczo możemy mówić o znacznie przyjemniejszej atmosferze panującej przede wszystkim w obiektach gastronomicznych. Oczywiście nie można tutaj pewnych kwestii uogólniać, ale na pewno podejście do klienta w małej miejscowości nadmorskiej jest nieco inne niż w tych miejscowościach dużych. Poza sezonem małe miejscowości stają się zwykłymi miasteczkami, w których ludzie wiodą codzienne życie. Czy spokojne? Różnie to bywa, ale warto również dodać, że te małe nadmorskie miejscowości poza sezonem również mogą posiadać i posiadają bardzo specyficzny klimat, którego nie spotkamy w żadnym innymi miejscu. Warto wiec przybyć nad Bałtyk także w porze innej, aniżeli wakacji, ponieważ atrakcji zawsze jest tutaj wiele. Co więcej, przez cały rok działa także wszechstronnie wyposażona baza noclegowa, w jakiej mamy możliwość się zatrzymać, wypocząć i cieszyć widokiem morza.

Miasto gwiazd

Miasto gwiazd Międzyzdroje są jednym z bardziej znanych ośrodków położonych na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Bez wątpienia jest to jedno z bardziej urokliwych miejsc nad Bałtykiem i być może, dlatego miejscowość ta została wybrana, jako ośrodek na odbywający się tutaj każdego roku festiwal gwiazd. Zanim o festiwalu, to wspomnijmy kilka słów na temat samego miasta, jego położenia oraz bezpośredniego otoczenia miasta, gdyż niewątpliwie jest to bardzo ciekawe miejsce. Jest to jedno z miast położonych na wyspie. Nie jest to tak znane jak Świnoujście i niekoniecznie trzeba przeprawiać się promem, aby do Międzyzdrojów się dostać, ale sam fakt położenia Międzyzdrojów na wyspie należy odnotować. Jak wiele terenów znajdujących się na polskim wybrzeżu, tak też i w Międzyzdrojach możemy odnaleźć elementy polodowcowe. Między innymi możemy tutaj wskazać na torfowiska, wydmy, klify czy też wzgórza morenowe. Tutaj daje się zauważyć zjawisko silnego niszczenia wydm nadmorskich, które są naturalną barierą dla całego miasta. Przejdźmy jednak do aspektów typowo turystycznych, które wpływają na to, że Międzyzdroje są jednym z ciekawszych i chętniej odwiedzanych kurortów na polskim wybrzeżu. Mówiąc o Międzyzdrojach i atrakcjach występujących w tym mieście, należy przede wszystkim wskazać na Promenadę Gwiazd, którą obowiązkowo odwiedza każdy, kto chociaż tylko na chwilę wpada do Międzyzdrojów. Jednakże nie tylko Promenada Gwiazd przyciąga turystów w Międzyzdrojach. Trzeba wskazać również na Gabinet Figur Woskowych czy też molo ciągnące się na długość 395 metrów. Jednocześnie też molo to stanowi port dla promów wypływających z Międzyzdrojów do Świnoujścia czy też na niemiecką wyspę Uznam. Oprócz wyżej wymienionych mamy oczywiście w mieście tym do czynienia z kilkoma innymi atrakcjami turystycznymi, które niewątpliwie nie powinny umknąć uwadze osób przybywających do Międzyzdrojów. Nie dziwi, zatem fakt, że każdego roku w Międzyzdrojach mamy dosyć sporą ilość wypoczywających w tym mieście turystów z całego kraju. Tylko tutaj mamy możliwość zapoznania się z ogromną różnorodnością atrakcji, nie tylko zresztą muzycznych, czy też tych z zakresu kina. Warto, więc przybyć tutaj i delektować się niezwykłymi możliwościami tego miejsca.

Lodowcowe morze

Lodowcowe morze Być może większość ludzi się nie zastanawia nad tym skąd w północnej części Polski wzięło się Morze Bałtyckie. Jest i tyle. Jego historia sięga jednak okresu sprzed 12 tysięcy lat, kiedy to nastąpiło topnienie lodowca i powstawanie jeziora. Jego poziom zasadniczo początkowo był wyższy niż wód oceanu, ale że nie mieliśmy do czynienia z bezpośrednim połączeniem z tym zbiornikiem, to wody Jeziora Bałtyckiego były skupione w swoim własnym akwenie. Ze względu na arktyczny klimat, trudno było wówczas mówić o rozwoju roślin i zwierząt. Co najwyżej można wymienić kilka ich gatunków, które w tamtym okresie rozwijały się w Bałtyku. Jezioro Bałtyk przekształciło się w morze około dwóch tysięcy lat później, gdy pomost lądowy pomiędzy nim i oceanem został przerwany. Tym samym poziom wód został wyrównany, a do Bałtyku zaczęły też napływać wody o charakterze słonym. Około 9 do 7 tysięcy lat temu, gdy lodowiec niemalże całkowicie stopniał, Bałtyk został w praktyce odcięty od oceanu. Tym samym zaczęły się tutaj rozwijać różne gatunki roślin i zwierząt. Bardzo ważne wydarzenie nastąpiło również w okresie od 7 do 3 tysięcy lat temu. Poziom wód oceanu się podnosił i tym samym powstało połączenie wód oceanicznych z Bałtykiem. Woda z oceanu zaczęła się tutaj dostawać już nie przez lodowiec, ale bezpośrednio z oceanu poprzez cieśninę. Około trzech tysięcy lat temu w cieśninach duńskich nastąpiło podniesienie dna, co skutkowało tym, iż napływ wód z oceanu nieco znacznie zelżał. Tym samym powstał taki Bałtyk, jaki jest nam dzisiaj znany. Można powiedzieć, że od tamtego czasu nastąpiło uspokojenie wód Morza Bałtyckiego i tym samym spokojnie mogą w nim się rozwijać różne gatunki roślin oraz zwierząt. Historia tego morza bez wątpienia może, zatem wzbudzać pewną ciekawość, gdyż na pewno nie jest ona banalna. Można powiedzieć, że jest to nasze morze i na pewno warto jest, co nieco wiedzieć na jego temat. Morze w swojej historii przyjmowało różne nazwy, aż ostatecznie stało się Bałtykiem, który znamy. Morze bałtyckie budzi nasze zainteresowanie, z całą pewnością powinniśmy, więc chociaż raz w życiu udać się nad nie i zabrać ze sobą rodzinę, dzieci, czy też bliskich znajomych.

Bałtyk w szczegółach

Bałtyk w szczegółach Można powiedzieć, że Bałtyk to Bałtyk. Owszem, jak najbardziej jest to jedno morze, ale jednocześnie można go podzielić na różne akweny. Przede wszystkim trzeba wskazać na to, że jest to jedno z mórz śródlądowych, które jest dosyć głęboko wciśnięte w ląd. Bałtyk to nie tylko polskie wybrzeże, ale ciągnie się ono głęboko na północ. Tym samym jest to morze bardzo zmienne o dosyć dużej różnorodności. Można go podzielić na kilka zasadniczych akwenów. Obszar Morza Bałtyckiego, który jest nam bardzo dobrze znany, to oczywiście Bałtyk właściwy. Jest to zasadnicza część tego akwenu, a zarazem jest to największa jego część. Nieco wyżej możemy wyróżnić Morze Botnickie, powyżej którego mamy Zatokę Botnicką. Z prawej części Morza Bałtyckiego mamy dwa większe wcięcia. Nieco wyżej mamy Zatokę Fińską, a nieco niżej Zatokę Ryską. Te nazwy są oczywiście bezpośrednio powiązane z usytuowaniem tychże zatok. Zatoka Fińska leży u wybrzeżu Finlandii, natomiast Zatoka Ryska graniczy z państwem łotewskim. Mówiąc o poszczególnych akwenach Morza Bałtyckiego, należy również spojrzeć na jego zachodnią część. Tutaj możemy wyróżnić takie akweny jak Morze Bełtów, Sund oraz Kattegat. Jeśli już wymieniliśmy poszczególne akweny, wspomnijmy również o cieśninach, które łączą Morze Bałtyckie z Oceanem Atlantyckim. Największa z trzech cieśnin nosi nazwę Wielkiego Bełtu. Mamy również Sund oraz Mały Bełt. Każda z części Bałtyku jest bardzo zróżnicowana pod wieloma względami i dlatego też na pewno nie można mówić, że Bałtyk jest taki sam w każdym miejscu. Oczywiście mówimy o Morzu Bałtyckim w takim kształcie, w jakim znamy go obecnie, ale jednocześnie należy wskazać także na to, że w przeszłości Morze Bałtyckie kształtowało się w bardzo różny sposób. Z jednej strony nasz Bałtyk jest morzem, nad którym możemy z powodzeniem się kąpać i jego temperatura na to z pewnością pozwala. Spoglądając na północną jego część, to z pewnością możemy o nim powiedzieć, że jest to morze o zimnych wodach, bardziej kojarzonych z wodami arktycznymi. Bałtyk jest niezwykłym miejscem, pełnym tajemnic oraz zagadek, czy skorzystamy z jego gościnności zależy wyłącznie od nas samych.

Ważne miejsca w naszej historii

Ważne miejsca w naszej historii Nasz Bałtyk zasadniczo kojarzyć się może z ośrodkami wypoczynkowymi i de facto mamy ich sporo zlokalizowanych na wybrzeżu. Jednakże nasze polskie wybrzeże nad Bałtykiem jest ośrodkiem różnych wydarzeń historycznych, które bez wątpienia mają ogromne znaczenie dla naszego kraju. Warto wspomnieć w tym miejscu czasy II Wojny Światowej, a raczej jej początków, kiedy to Polacy bardzo zacięcie bronili Westerplatte czy też Poczty Gdańskiej. Nawet najeźdźcy byli wówczas pełni podziwu dla poświęcenia Polaków. Te wydarzenia bez wątpienia na stałe wpisały się w naszą polską rzeczywistość i są wymieniane przy wielu okazjach. To na wybrzeżu jedne z bardziej znamiennych słów wypowiedział papież Polak, kiedy po raz pierwszy przyleciał do naszego kraju, jako przywódca Państwa Watykańskiego. Mówiąc o ważnych wydarzeniach nad polskim Bałtykiem, na pewno trzeba wspomnieć rok 1980 i robotnicze strajki w stoczni. Zasadniczo strajki odbywały się w wielu miastach Polski, jak również na wybrzeżu. Wspomnijmy Gdynię, Szczecin, chociaż niewątpliwie najbardziej znane były strajki w stoczni w Gdańsku, które mogą być utożsamiane z powstaniem Solidarności i osobą przyszłego prezydenta Polski, Lecha Wałęsy. Mówiąc o ważnych wydarzeniach nad polskim Bałtykiem, na pewno trzeba wspominać nie tylko wydarzenia historyczne, ale także kulturalne i rozrywkowe, które z pewnością są bardzo istotne w naszej rzeczywistości. Mowa o festiwalu w Sopocie, o zlocie gwiazd w Międzyzdrojach, jak również można mówić o festiwalu w Kołobrzegu, który w naszej przeszłości zajmował bardzo istotne miejsce. Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego to wiele ośrodków, w których turyści mogą wypoczywać, ale jednocześnie to też jest bardzo wiele ważnych z punktu widzenia naszej historii miejsc. Wyjeżdżając na wypoczynek nad Bałtyk warto, zatem nie tylko skupić się na opalaniu i na kąpieli w morzu, ale także warto odwiedzić miejsca, które mają szczególne znaczenie w historii naszego kraju. Bez wątpienia, bowiem takich miejsc na pewno nie brakuje, chociaż nie w każdym wzbudzają one zainteresowanie. Mimo tego miejsce to znakomicie nadaje się na wypoczynek, bez względu na to czy ma być on aktywny, czy też po prostu leniwy oraz błogi.