Wpisy z listopad, 2014

Bałtyk z nieco innej strony

Bałtyk z nieco innej strony Nurkowanie w wodach mórz południowych może oczywiście być bardzo ekscytujące i jednym słowem można go określić, jako samą przyjemność. Czy jednak nurkować można tylko w ciepłych wodach? Oczywiście, że nie. Nasz Bałtyk na pewno nie można zaliczyć do ciepłych mórz, a mimo to właśnie w tym miejscu organizowane są nurkowania. Nie chodzi tutaj jednak tylko i wyłącznie o kwestie nurkowania dla samego nurkowania czy też dla zaobserwowania okazów przyrody bałtyckiej. Jeśli bowiem chodzi o Morze Bałtyckie, to głównym celem nurkowania w tym akwenie jest zwiedzanie wraków statków osadzonych na dnie morza. W tym miejscu na pewno trzeba powiedzieć, dla kogo przeznaczone jest takie nurkowanie. Na pewno, bowiem nie jest to propozycja uniwersalna dla każdego, gdyż takie nurkowanie mogłoby zakończyć się nawet tragedią. Propozycja skierowana jest oczywiście do osób posiadających uprawnienia nurka, a jednocześnie dla tych, których nurkowania we wrakach po prostu interesuje. Jednocześnie takie nurkowania nie polegają tylko i wyłącznie na zwiedzaniu samych wraków. W trakcie trwania takiej przygody można, bowiem zapoznać się z tym, jak bezpiecznie nurkować we wrakach, gdyż de facto na pewno nie jest to zwykłe nurkowanie i niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Propozycji przeżycia wspaniałych przygód pod powierzchnią Morza Bałtyckiego znajdziemy bardzo wiele, w tym oczywiście w głównej mierze takie akcje organizowane są w okresie letnim, gdy wody Bałtyku odznaczają się najwyższą temperaturą. W wodach Morza Bałtyckiego mamy do czynienia z wieloma wrakami statków, a więc można z pewnością powiedzieć, że jest to miejsce pełne tajemnic i niewątpliwie miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla wszystkich, których pasjonuje odwiedzanie starych zatopionych wraków. Można oczywiście mówić również o pełnym bezpieczeństwie, gdyż zasadniczo wszelkie nurkowania są organizowane pod czujnym okiem doświadczonego instruktora. Trzeba również dodać, że mamy do czynienia z atrakcją, która zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Nasze morze, chociaż nie jest ogromne i nie panuje tutaj przez cały rok gorąca temperatura to jednak jest ono naprawdę piękne, nie tylko w porze lata, ale nawet w czasie zimy, kiedy to wydaje się być momentami naprawdę groźne.

Bałtyk poza sezonem

Bałtyk poza sezonem Morze Bałtyckie zasadniczo jest takie samo w lecie jak i w zimie. Różnica tkwi w temperaturze, aczkolwiek jego struktura jest taka sama. Co innego jednak jeśli mówimy o kurortach położonych nad Morzem Bałtyckim. Jeśli mówimy o dużych miejscowościach, jakimi są chociażby Świnoujście, Kołobrzeg, Gdańsk czy też Gdynia, to z pewnością są to miasta, które również zimą żyją swoim życiem. Można powiedzieć, że są to miasta, w których struktura zatrudnienia nie opiera się tylko i wyłącznie na usługach turystycznych. Jednakże oprócz tych dużych miejscowości, nad polskim Bałtykiem mamy bardzo sporo małych miasteczek, a nawet małych wiosek, które poza sezonem po prostu zamierają. Oczywiście w tym drugim przypadku ruch turystyczny w sezonie nabiera szczególnego znaczenia. Dla bardzo wielu mieszkańców jest to, bowiem okres, w trakcie, którego mogą oni liczyć na większy zarobek. Poza sezonem trudno jest czasem znaleźć odpowiednie zajęcie. W przypadku tych mniejszych miejscowości szczególnego znaczenia nabiera kwestia zapewnienia przyjeżdżającym turystom jak najlepszych warunków. Dzięki temu dany ośrodek może być znacznie lepiej zapamiętany, co oczywiście może w przyszłości znacznie procentować. Trzeba w tym miejscu również podkreślić, że poziom świadczonych usług w małych nadmorskich miejscowościach jest nieco inny niż w tych dużych miastach. Kameralne ośrodki wiążą się, bowiem z nieco większym zabieganiem o potrzeby turysty i zasadniczo możemy mówić o znacznie przyjemniejszej atmosferze panującej przede wszystkim w obiektach gastronomicznych. Oczywiście nie można tutaj pewnych kwestii uogólniać, ale na pewno podejście do klienta w małej miejscowości nadmorskiej jest nieco inne niż w tych miejscowościach dużych. Poza sezonem małe miejscowości stają się zwykłymi miasteczkami, w których ludzie wiodą codzienne życie. Czy spokojne? Różnie to bywa, ale warto również dodać, że te małe nadmorskie miejscowości poza sezonem również mogą posiadać i posiadają bardzo specyficzny klimat, którego nie spotkamy w żadnym innymi miejscu. Warto wiec przybyć nad Bałtyk także w porze innej, aniżeli wakacji, ponieważ atrakcji zawsze jest tutaj wiele. Co więcej, przez cały rok działa także wszechstronnie wyposażona baza noclegowa, w jakiej mamy możliwość się zatrzymać, wypocząć i cieszyć widokiem morza.

Czy to możliwe?

Czy to możliwe? Jak dobrze wiemy, jednym ze zjawisk, które mogą pojawiać się na morzach i oceanach, są tsunami. Zazwyczaj opowieści o tsunami znamy z wiadomości telewizyjnych czy też z różnych filmów. Czy ktoś wyobraża sobie powstanie tsunami na naszym Bałtyku? Raczej nikomu chyba taka myśl nawet nie przychodzi do głowy, bo też gdzież w Polsce, nad naszym spokojnym Bałtykiem tsunami? Cofając się nieco wstecz możemy jednak znaleźć pewne wzmianki na temat tsunami na Bałtyku. Czy zatem jeśli przebywamy na wczasach nad Bałtykiem, to faktycznie grozi nam jakieś niebezpieczeństwo? Z jednej strony można powiedzieć, że absolutnie nie, że nie jest to możliwe, ale z drugiej strony warto przyjrzeć się bliżej temu zjawisku. Przede wszystkim należy spojrzeć na przyczyny powstawania tsunami. Wytwarzane są one przez podwodne trzęsienia ziemi, wybuchy podwodnych wulkanów lub też ewentualnie można jeszcze wymienić taką skrajną przyczynę, aczkolwiek jak najbardziej możliwą przyczynę jak uderzenie meteorytu. Czy zatem w takiej sytuacji na Bałtyku grozi nam tsunami? Być może gdyby uderzył w to morze duży meteoryt, to wysoka fala by nam groziła, ale z drugiej strony do powstania tsunami potrzebny jest jeszcze jeden niezbędny warunek. Chodzi mianowicie o dno morza. Te powinno być dosyć głębokie, aby fala mogła się spiętrzyć na odpowiednią wysokość. W przypadku Morza Bałtyckiego nie jest to takie proste, gdyż de facto nie możemy powiedzieć, aby dno tego morza było głębokie. Jest ono stosunkowo płytkie, ale istnieje pewna możliwość powstania nieco wyższej fali na Bałtyku. Jej źródłem mogą być wydobywające się z dna gazy. Taka fala nie zaszkodziłaby na pewno położonym nad Morzem Bałtyckim miejscowościom, ale jeśli chodzi o plaże, to istnieje pewne zagrożenie, iż mogłyby one w pewnym stopniu zostać zalane. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest jednak znikome i wyjeżdżając na wakacje nad Bałtyk na pewno możemy być spokojni, iż nie grozi nam takie zjawisko jak tsunami. Możemy, zatem bez żadnych obaw wylegiwać się na plaży i kąpać w morzu. Wakacje spędzone nad polskim morzem z całą pewnością będą, więc należeć do wyjątkowych i pod każdym względem bardzo udanych.

Młodzieniec wśród mórz

Młodzieniec wśród mórz Zaledwie 12 tysięcy lat. Na tyle właśnie szacuje się wiek Morza Bałtyckiego. Ktoś powie, że to morze stare, ale jeśli spojrzymy na wiek innych mórz, to z pewnością musimy powiedzieć, że tak naprawdę mamy do czynienia z morzem dosyć młodym. Bałtyk jest morzem zajmującym powierzchnię około 1,7 miliona kilometrów, co jednocześnie równa się około 17% powierzchni całego Starego Kontynentu. Warto w tym miejscu wspomnieć o pochodzeniu tego akwenu wodnego, które określane jest jako polodowcowe. Dlatego też w basenie Morza Bałtyckiego mamy do czynienia z bardzo wieloma elementami świadczącymi o przebywaniu w tym miejscu lodowca czy też lądolodu. Morze Bałtyckie to teren wielu wysp, wielu zatok jak i wielu mniejszych i większych półwyspów. Ukształtowanie linii brzegowej jest tutaj w dużej mierze uzależnione również od działania lodowca. Mówiąc o Morzu Bałtyckim, które przecież jest nam najbliższe, bo przecież również polskie, trzeba wspomnieć o wodach, które go zasilają. Oczywiście część wód pochodzi z opadów, ale przede wszystkim należy w tym miejscu wspomnieć o 250 rzekach, które swój bieg kończą właśnie w tym morzu. Największe z tych rzek to oczywiście Wisła, Niemen, Newa, Odra oraz Dźwina. Morze Bałtyckie charakteryzuje się tym, że mamy w nim do czynienia z niewielkim zasoleniem. Mówimy oczywiście o parametrze względnym, gdyż zasolenie Bałtyku porównujemy tutaj z innymi morzami. Zasolenie to oraz stosunkowo niska temperatura na pewno ma ogromny wpływ na występujące w Bałtyku gatunki zwierząt oraz roślin. Bez wątpienia Morze Bałtyckie jest bardzo ciekawym akwenem, z którym związanych jest wiele ciekawostek. Morze, które przez te dwanaście tysięcy lat zostało ukształtowane potrafi i dzisiaj wielu zaskoczyć. Na pewno możemy tutaj mówić o bardzo ciekawej florze oraz faunie, której większość z nas dokładnie nie zna. Potrafimy wymienić dorsze, śledzie czy też łososie bałtyckie, ale ta przyroda jest znacznie bogatsza. Warto wiedzieć, zatem nieco więcej o tym morzu, które jest przecież również polskie. Polskie morze jest, więc niezwykle ciekawe i interesujące pod tym względem. Jeżeli lubimy nieco przyrody, historii, geografii, czy też geologii, na pewno warto sięgnąć do adekwatnych źródeł i zapoznać się z morze Bałtyckim i jego historią.

Miasto gwiazd

Miasto gwiazd Międzyzdroje są jednym z bardziej znanych ośrodków położonych na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Bez wątpienia jest to jedno z bardziej urokliwych miejsc nad Bałtykiem i być może, dlatego miejscowość ta została wybrana, jako ośrodek na odbywający się tutaj każdego roku festiwal gwiazd. Zanim o festiwalu, to wspomnijmy kilka słów na temat samego miasta, jego położenia oraz bezpośredniego otoczenia miasta, gdyż niewątpliwie jest to bardzo ciekawe miejsce. Jest to jedno z miast położonych na wyspie. Nie jest to tak znane jak Świnoujście i niekoniecznie trzeba przeprawiać się promem, aby do Międzyzdrojów się dostać, ale sam fakt położenia Międzyzdrojów na wyspie należy odnotować. Jak wiele terenów znajdujących się na polskim wybrzeżu, tak też i w Międzyzdrojach możemy odnaleźć elementy polodowcowe. Między innymi możemy tutaj wskazać na torfowiska, wydmy, klify czy też wzgórza morenowe. Tutaj daje się zauważyć zjawisko silnego niszczenia wydm nadmorskich, które są naturalną barierą dla całego miasta. Przejdźmy jednak do aspektów typowo turystycznych, które wpływają na to, że Międzyzdroje są jednym z ciekawszych i chętniej odwiedzanych kurortów na polskim wybrzeżu. Mówiąc o Międzyzdrojach i atrakcjach występujących w tym mieście, należy przede wszystkim wskazać na Promenadę Gwiazd, którą obowiązkowo odwiedza każdy, kto chociaż tylko na chwilę wpada do Międzyzdrojów. Jednakże nie tylko Promenada Gwiazd przyciąga turystów w Międzyzdrojach. Trzeba wskazać również na Gabinet Figur Woskowych czy też molo ciągnące się na długość 395 metrów. Jednocześnie też molo to stanowi port dla promów wypływających z Międzyzdrojów do Świnoujścia czy też na niemiecką wyspę Uznam. Oprócz wyżej wymienionych mamy oczywiście w mieście tym do czynienia z kilkoma innymi atrakcjami turystycznymi, które niewątpliwie nie powinny umknąć uwadze osób przybywających do Międzyzdrojów. Nie dziwi, zatem fakt, że każdego roku w Międzyzdrojach mamy dosyć sporą ilość wypoczywających w tym mieście turystów z całego kraju. Tylko tutaj mamy możliwość zapoznania się z ogromną różnorodnością atrakcji, nie tylko zresztą muzycznych, czy też tych z zakresu kina. Warto, więc przybyć tutaj i delektować się niezwykłymi możliwościami tego miejsca.