Wpisy oznaczone tagiem 'bałtyk'

Wczasy w Rowie?

Wczasy w Rowie? No raczej w Rowie to nikt nie chciałby spędzać swoich wczasów, ale w Rowach to dlaczego nie? Ta mała, a wręcz bardzo mała miejscowość położona nad Bałtykiem jest niezwykle urokliwym miejscem, które jest doceniane przez coraz większą grupę turystów. Na chwilę obecną jednakże jak najbardziej trzeba podkreślić, że mówimy o bardzo małej miejscowości, a tym samym o bardzo uroczej. Mimo że jest to mała miejscowość, to jednak przybywający do niej turyści na pewno nie mogą narzekać na brak zajęć i atrakcji. Rowy to miejsce, gdzie z każdego zakątka mamy bardzo blisko do plaży. Tam natomiast możemy rozłożyć się na piaszczystym podłożu, które zajmuje dosyć sporą powierzchnię. Zasadniczo, więc nie ma mowy, aby dla kogokolwiek miałoby zabraknąć miejsca. Rowy w pewnych kręgach są nazywane Polską Riwierą i trzeba przyznać, że określenie to bynajmniej nie jest bezpodstawne. Rowy mają bardzo ciekawą lokalizację i bardzo ciekawe otoczenie. Położone wśród lasów sosnowych odznaczają się, bowiem bardzo specyficznym mikroklimatem i dlatego też właśnie wzięła się nazwa Polska Riwiera. Pewną ciekawostką może być fakt, iż na stałe w Rowach zamieszkuje zaledwie 360 osób, co sprawia, że poza sezonem możemy mówić o bardzo malutkiej wiosce, w której wielkie i huczne życie niemalże zamiera. W sezonie jednak jak najbardziej trzeba mówić o miejscu, które tętni życiem i do którego chętnie się przyjeżdża. Mówiąc o Rowach na pewno należy również wskazać na sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, dzięki czemu mamy do czynienia z dodatkowymi atrakcjami. Nie brakuje oczywiście odpowiedniej infrastruktury turystycznej, a więc ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, kwater prywatnych, domków kempingowych. Nie brakuje także wielu zakładów gastronomicznych, uroczych kafejek i knajpek o wyjątkowym klimacie. To wszystko sprawia, że Rowy można uznać za jeden z ciekawszych kurortów położonych nad Morzem Bałtyckim. Być może w niedalekiej przyszłości kurort ten znacznie się rozbuduje, ale póki, co, jest małym, kameralnym i uroczym miejscem. To wszystko sprawia, że warto się tutaj udać, na pewno swojej decyzji nie pożałujemy, lecz przeciwnie będzie z naszych wakacji na pewno będziemy zadowoleni i z całą pewnością będziemy z takich wczasów zadowoleni.

Dziewięciu opiekunów

Dziewięciu opiekunów Morze Bałtyckie jest zlewiskiem, wokół którego mamy do czynienia z dziewięcioma państwami. Chodzi tutaj po kolei o Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Rosję, Finlandię, Szwecję, Danię oraz Niemcy. Jeśli mówimy o krajach bałtyckich, to w pewnym znaczeniu możemy mieć na myśli jedynie o Litwę, Łotwę i Estonię, aczkolwiek oczywiście nad brzegami tego morza leży aż dziewięć wyżej wymienionych państw. W Polsce oraz w Niemczech mamy najlepsze warunki do plażowania nad Bałtykiem, gdyż w krajach północnych wybrzeże Bałtyku kojarzy się raczej z bardziej zimnymi warunkami. Bynajmniej na pewno te kraje nie są obiektem wakacyjnych wypadów turystów, gdyż trudno sądzić, że nad brzegami Bałtyku w tych krajach będzie ciepło i słonecznie wtedy, gdy ktoś akurat zaplanował sobie urlop. Jednakże na pewno trzeba podkreślić, że w każdym z krajów leżących nad brzegiem Morza Bałtyckiego mamy do czynienia z pewnymi cechami charakterystycznymi i niewątpliwie mają one w sobie wiele uroku. Odnosząc się jeszcze do trzech krajów stanowiących byłe republiki radzieckie, czyli do Estonii, Łotwy oraz do Litwy, w niektórych źródłach oraz w potocznej mowie możemy zetknąć się z określeniem Bałtowie. Odnosi się on oczywiście do mieszkańców zamieszkujących te trzy kraje, aczkolwiek gdyby przyjrzeć się nieco bliżej strukturze i pochodzeniu mieszkańców tych trzech państw, to określenie Bałtowie nie do końca byłoby tutaj właściwe. Odpowiedzialność za Morze Bałtyckie bez wątpienia jednak spoczywa na wszystkich dziewięciu państwach i żadne z nich na pewno nie może się z tej odpowiedzialności zwolnić. Chodzi oczywiście o właściwe korzystanie z naturalnych dóbr bałtyckich jak również o ochronę tychże dóbr. W tymże względzie są oczywiście potrzebne wspólne działania i takie działania są oczywiście podejmowane. W przeciwnym razie ochrona Bałtyku mogłaby być w znacznym stopniu utrudniona. Tymczasem jednak Morze Bałtyckie odgrywa bardzo ważną rolę dla każdego państwa położonego w jego basenie, toteż wzajemna współpraca mająca na celu ochronę tego morza jest jak najbardziej wskazana i konieczna. Taka współpraca, bowiem przynosi nam ogromne korzyści, co sprawia, że na pewno warto zastanowić się czy polska powinna ją podjąć.

Wyspa marzeń

Wyspa marzeń Jest największą wyspą na Morzu Bałtyckim i z pewnością oazą ciszy dla wszystkich, którzy jej poszukują. O czym mowa? O wyspie zwanej Gotlandia, która terytorialnie należy do Szwecji. Leży ona w odległości około 90 kilometrów od wybrzeży Półwyspu Skandynawskiego, a dokładnie oczywiście od Szwecji. Powierzchnia Gotlandii wynosi 3140 km. Kwadratowych, a jej długość dochodzi do 176 kilometrów. Chociaż można o niej powiedzieć, że jest krainą spokoju, to jednak równocześnie też trzeba dodać, że liczba mieszkańców tejże wyspy oscyluje wokół liczby 57 tysięcy. Jednym z bardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Gotlandii są jeziora śródlądowe, z których najgłębsze osiąga aż 16 metrów głębokości. To jezioro Sigvalde. Większość terenów na wyspie to lasy iglaste oraz łąki, na których wypasane jest bydło. Właśnie te elementy sprawiają, że na wyspie można w ciszy i spokoju wypocząć. Jedną z postaci, która zasadniczo wszystkim powinna być znana, a która pochodzi właśnie z Gotlandii jest Pippi Langstrump. Oczywiście mowa jest o postaci znanej z powieści i z filmów, a nie z rzeczywistości. Jednocześnie też należy zauważyć, że Gotlandia jest wyspą dla wszystkich, którzy chcą w jakikolwiek sposób wypocząć. Mowa o tych, którzy preferują wypoczynek aktywny jak również o tych, którzy wolą się wylegiwać. Gotlandia to kraina, w której można ze swobodą uprawiać turystykę rowerową lub pieszą, gdyż ilość szlaków jest tutaj nieprzebrana. Poza tym mamy piękne piaszczyste plaże, gdzie właśnie można do woli się wylegiwać. Gotlandia to ponadto kraina Wikingów i tę kulturę na tej wyspie się kultywuje. Jak więc widać, na pewno nie jest to wyspa, na której można się nudzić. Jeśli więc mamy ochotę na Bałtyk w nieco innej odmianie, to na pewno Gotlandia jest tą opcją, którą powinniśmy wziąć pod uwagę planując nasz wakacyjny urlop. Mieszkańcy zasadniczo są gościnni dla przyjezdnych toteż z pewnością każdy odwiedzający w tym miejscu może poczuć się bardzo komfortowo. Niewątpliwie Gotlandia jest jednym z ciekawszych miejsc położonych na Morzu Bałtyckim, dlatego też warto przybyć tutaj, chociaż raz w życiu. Kiedy masz zamiar zapoznać się z niezwykle ciekawym terenem mamy możliwość przybyć właśnie nad nasze polskie morze.

Krytykowane wczasy, aczkolwiek…

Krytykowane wczasy, aczkolwiek... Popularnym kierunkiem, w którym Polacy udają się na wczasy jest Chorwacja, Grecja czy też inny kraj na południu Europy, w którym mają oni pewność występowania słonecznej pogody. Oczywiście większość turystów chętnie wybrałaby się nad polski Bałtyk, ale elementem, który budzi wątpliwości co do zadowolenia z takich wakacji jest pogoda nad polskim morzem. W tym miejscu faktycznie należy wskazać na to, że polskie miejscowości wypoczynkowe nad morzem są bardzo atrakcyjne, piękne i warto tam spędzać swój urlop. Z drugiej strony jednakże oczywiście trzeba wskazać na niepewność pogody. Mieliśmy już, bowiem kilka lat temu do czynienia z totalnym załamaniem pogody w okresie urlopowym, przez co ceny noclegów nad Bałtykiem były tak niskie jak już dawno nie były. Jeśli chodzi, bowiem o kwestię spędzania wczasów nad polskim morzem, to niepewna pogoda jest tutaj jedynym elementem, który może działać na niekorzyść wyboru tego miejsca. Poza tym możemy znaleźć same pozytywy. Ceny bywają wysokie, ale nie w każdej nadmorskiej miejscowości, a więc niekoniecznie to musi być negatywny czynnik. Plaże zasadniczo mamy piękne, utrzymane w dobrym stanie jak również w wielu miejscach nie musimy obawiać się o znalezienie wolnego miejsca. Oczywiście mamy również do czynienia z przepełnionymi plażami, ale na pewno nie możemy tutaj mówić o nagminności takich sytuacji. Warto również zwrócić uwagę na atrakcje turystyczne, które są dostępne dla turystów przyjeżdżających nad Bałtyk. Z roku na rok mamy, bowiem do czynienia z coraz większą ilością ciekawych atrakcji, dzięki czemu te osoby, którym nie w smak jest leżenie przez cały dzień na plaży, nie muszą poddawać się nudzie, gdyż naprawdę mogą przebierać w różnych propozycjach. Zależne jest to na pewno od konkretnej miejscowości, ale na pewno trzeba przyznać, że nikomu tych atrakcji nie zabraknie. Mimo tego, że wielu krytykuje wakacje nad naszym polskim Bałtykiem, to jednak trzeba przyznać, że jest to miejsce, do którego warto przyjeżdżać i nie trzeba koniecznie wyjeżdżać do któregoś z krajów południowej Europy, aby móc mówić o udanych wakacjach. Pomimo, że wielu ludzi mówi, że Bałtyk nie jest idealnym miejscem na odpoczynek, i że wolą ciepłe morza, to jednak z całą pewnością jest tutaj pięknie, a tym samym warto tutaj przybyć.